Obustaviti konkurs za nacionalne frekvencije, sprovesti nov nakon potrebnih izmena zakona

Beograd, 08. jun 2022- 

 

Međusektorska grupa za slobodu izražavanja i medija Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji zahteva odlaganje javnog konkursa za dodelu nacionalnih televizijskih i radijskih frekvencija, koji je 15. aprila raspisalo Regulatorno telo za elektronske medije (REM), dok ne budu usvojene izmene Zakona o elektronskim medijima, i ne bude izabran novi sastav REM-a. 

Skrećemo pažnju da je u Akcionom planu za sprovođenje Strategije razvoja sistema javnog informisanja u Republici Srbiji  2020-2022 predviđeno je da se najkasnije do kraja juna ove godine Zakon o elektronskim medijima izmeni u pogledu izbora članova Saveta REM-a, i da se zatim, po novom konkursu, izabere budući saziv. Smatramo da je neophodno da konkurs za dodelu frekvencija bude raspisan od strane tog novog saziva, a na osnovu prethodno sprovedene analize medijskog tržišta, što je takođe obaveza Regulatora po Zakonu o elektronskim medijima. Ovo predstavlja neophodan preduslov kako bi se osiguralo da se nacionalne frekvencije dodele u fer i transparentnom postupku.

Naime, član 92 Zakona o elektronskim medijima propisuje da pre raspisivanja javnog konkursa, Regulator pribavlja podatke: 1) o raspoloživosti radio-frekvencija za potrebe terestričkog analognog prenosa od regulatornog tela nadležnog za oblast elektronskih komunikacija – u vezi sa radio frekvencijama gde nema multipleksa; i 2) o raspoloživosti mesta u multipleksu za potrebe terestričkog digitalnog prenosa od operatora multipleksa – u vezi za TV stanicama gde se podaci mogu pribaviti od JP ETV. Dalje, član 23 propisuje šta bi Strategija razvoja audiovizuelnih medijskih usluga trebalo da sadrži, i ne pominje samo tehničke uslove i raspoloživost, nego i analizu tržišta.

Zabrinutost zbog načina na koji se postupak trenutno sprovodi su izrazile i organizacije Media Freedom Rapid Response (MFRR) i Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), koje su takođe istakle i politizovanost rada trenutnog sastava Regulatornog tela. U prilog ovome ide i izostanak reakcije REM-a na uznemiravajuće scene nasilja u rijaliti programima koji se emituju na televizijama Hepi i Pink, koje će izvesno konkurisati za obnovu nacionalne frekvencije, a na šta je stručna javnost takođe nedavno ukazivala. Ovo još jednom pokazuje da REM ne postupa u okviru svojih ovlašćenja i ne sankcioniše najgrublja kršenja propisa od strane privatnih televizija bliskih vlasti, na šta Međusektorska radna grupa NKEU godinama ukazuje u svojim izveštajima.

Imajući u vidu sve navedeno, apelujemo da se sprovođenje konkursa obustavi pre njegovog isteka 20. juna, kako bi se dodela frekvencija sprovela u nepristrasnom postupku, koji bi osigurao da se rad postojećih elektronskih medija objektivno preispita, a nove dozvole  dodele medijima koji dokažu da će svoj posao obavljati profesionalno i savesno, u skladu sa interesom celokupne javnosti.