29 нов Regionalna konferencija “Glasovi bez straha” u Beogradu: Zajednička borba protiv SLAPP tužbi
U Beogradu je 28. novembra 2024. godine održana regionalna anti-SLAPP konferencija pod nazivom “Voices without fear”, okupivši pravnike, novinare, aktiviste i organizacije civilnog društva iz celog Zapadnog Balkana. Cilj ovog događaja bio je da se osnaži odbrana slobode izražavanja i podigne svest o štetnom uticaju SLAPP tužbi (Strategic Lawsuits Against Public Participation).
SLAPP tužbe su pravni mehanizam kojim moćni pojedinci i kompanije pokušavaju da uguše kritičke glasove, zloupotrebljavajući pravosudni sistem kako bi zastrašili novinare, aktiviste i organizacije civilnog društva. Ove tužbe često rezultiraju visokim troškovima i iscrpljujućim procesima za optužene, te proizvode negativne posledice po slobodu govora.
Na konferenciji su ključne teme bile:
- Prepoznavanje i pravni odgovori na SLAPP tužbe,
- Iskustva iz regiona – priče aktivista i novinara koji su bili meta ovakvih napada,
- Zajedničke akcije i solidarnost u borbi protiv SLAPP tužbi.
Događaj je uključio i inspirativne panele sa stručnjacima, koji su otvorili važne diskusije o pravima na slobodu izražavanja i strategijama za zaštitu ugroženih. Učesnici su naglasili da je regionalna saradnja ključ za efikasno suprotstavljanje ovom rastućem fenomenu.
Na konferenciji je Uroš Jovanović iz Građanskih inicijativa saopštio i da je lansirana prva SLAPP baza u Srbiji. Baza je dostupna sa veb-sajtu www.slapp.rs i obuhvata podatke o tužbama sa karakteristikama SLAPP-a u Srbiji. Takođe, na ovoj platformi građani mogu pronaći vesti i resurse u vezi sa ovim tipom tužbi, ali i dojaviti ukoliko sumnjaju da su tuženi zbog javnog istupanja.
Kroz pet panela na konferenciji učesnici su obradili ključne teme koje se tiču zaštite medijskog pluralizma, pravnih mehanizama i uticaja SLAPP tužbi na aktivizam u regionu. Konferencija je okupila stručnjake, novinare i aktiviste iz različitih sektora kako bi osvetlila ovaj rastući problem i predložila konkretne korake za njegovu prevenciju.
Panel I: Medijski pluralizam – Uloga alternativnih medija i izazovi u digitalnom dobu
Panel je istraživao ulogu alternativnih medija u očuvanju medijskog pluralizma, kao i prepreke s kojima se suočavaju u eri digitalizacije. Učesnici:
- Dr. Sofia Verza (Center for Media Pluralism and Media Freedom)
- Tirşe Erbaysal Filibeli (Bahçeşehir University, online)
Panel II: Zaštita u sudnicama – Efikasnost pravnih sistema u zaštiti od SLAPP tužbi
Diskusija je bila posvećena izazovima u pravnom sistemu u borbi protiv SLAPP tužbi. Učesnici:
- Bojan Elek (Mreža za istraživanje kriminala i korupcije)
- Gordana Andrić (BIRN Srbija)
- Lavdosh Ferruni (novinar)
Moderator: Tamara Filipović Stevanović (Nezavisno udruženje novinara Srbije)
Panel III: Uticaj SLAPP-a na aktivizam
Ekološki aktivisti iz regiona govorili su o pritiscima i izazovima u svom radu. Učesnici:
- Sunčica Kovačević (Bosna i Hercegovina)
- Denis Mekić (Crna Gora)
- Miodrag Vujović (Crna Gora, KOD)
- Dragana Arsić (Srbija)
Moderator: Iva Marković (Polekol)
Panel IV: Mehanizmi zaštite – Možemo li se osloniti na naše pravne sisteme?
Panel je analizirao mogućnosti pravne zaštite od SLAPP tužbi i predložio rešenja za unapređenje. Učesnici:
- Jelena Brkić (Centar za promociju civilnog društva)
- Petar Knežević (Centar za razvoj nevladinih organizacija)
- Daniel Stanoeski (Makedonski centar za međunarodnu saradnju)
- Mihailo Pavlović (advokat)
Moderator: Tara Petrović (CIVICUS)
Panel V: Međunarodne prakse – Lekcije i preporuke iz EU Anti-SLAPP Direktive
Učesnici su govorili o iskustvima i preporukama za usklađivanje sa evropskim standardima. Učesnici:
- Corinne Vella (Daphne Caruana Galizia Foundation, online)
- Dominique Thierry (Misija OEBS-a u Srbiji)
- Biljana Spasovska (Balkan Civil Society Development Network)
Moderator: Uroš Jovanović (Građanske inicijative)
Konferencija je pružila platformu za razmenu iskustava i istakla važnost regionalne saradnje u borbi protiv SLAPP tužbi.
