Saopštenje za javnost: Zaustavite nasilje nad građanima


Pozivamo Ministarstvo unutrašnjih poslova i sve nadležne institucije da odmah obustave upotrebu sile nad građanima koji protestuju na ulicama Beograda.

Najnoviji događaji pokazali su zabrinjavajuću spremnost policije da suzavcem, biber sprejom, fizičkom silom, zaustavljanjem kola hitne pomoći i arbitrarnim hapšenjima reaguje na okupljene koji koriste svoje ustavno pravo. Siledžijsko ponašanje prema studentima, građanima i novinarima je nedopustivo i mora biti sankcionisano.

Posebno je zabrinjavajuće što je nasilje policije usmereno na demonstrante kako bi se zaštitio kontra-miting koji je sama vlast zakazala istovremeno, na istom prostoru. Takvo ponašanje dodatno kompromituje institucionalnu neutralnost policije i pokazuje instrumentalizaciju državnih resursa u političke svrhe. Policija ne sme biti oruđe vladajuće stranke za razbijanje protesta građana koji misle drugačije.

Sloboda okupljanja, izražavanje nezadovoljstva zbog korupcije i zahtevanje odgovornosti vlasti nisu pretnja, već osnov demokratije. Policija nije tu da štiti vlast, već građane. Svaki oblik prekomerne upotrebe sile je ozbiljno kršenje ljudskih prava i pokazatelj nepostojanja vladavine prava.

Pozivamo i međunarodne aktere da pomno prate situaciju i jasno stave do znanja da brutalnost policije nad sopstvenim narodom nije prihvatljiva. Nasilje ne sme i ne može biti odgovor na poziv studenata da se raspišu izbori koje je pre samo nekoliko meseci nudio sam Aleksandar Vučić.

 

Građanske inicijative, 28. jun 2025