15 Aug Tri slobode pod lupom: 2. avgust – 15. avgust 2024. godine
Beograd, 15. avgust 2024. godine
Kršenje osnovnih ljudskih prava u Srbiji
2. avgust – 15. avgust 2024. godine
Hapšenje, zatvaranja, privođenje i targetiranje ekoloških aktivista/kinja obeležilo je prethodni period. Iskopavanje litijuma u dolini Jadra ponovo je postala glavna tema nakon odluke Ustavnog suda da poništi Uredbu Vlade iz 2022. godine o zaustavljanju projekta kompanije Rio Tinto. Ispostavilo se da su sumnje aktivista/kinja bile opravdane i da je Uredba 2022. godine doneta samo radi smirivanja biračkog tela pred izbore te godine. Sada su se najviši državni funkcioneri/ke ponovo aktivirali u lobiranju za projekat kompanije Rio Tinto, lobiranje koje podrazumeva i targetiranje svih onih koji se zalažu za očuvanje životne sredine i koji se protive iskopavanju litijuma.
U subotu, 10. avgusta u Beogradu, održan je skup protiv namere iskopavanja litijuma u dolini Jadra. Danima pre i nakon protesta, aktivisti/kinje bili su izloženi različitim vrstama pritisaka i pretnji. Vrhunac je bio hapšenje trojice aktivista: Ivana Bjelića, Nikole Ristića i Jevđenija Julijana Dimitrijevića. Ekspresno zatvranje za delo koje nisu počinili, a kasnije i puštanje usled snažnog pritiska javnosti, rezultat je višenedeljne kampanje koja je vođena protiv njih od strane predstavnika/ca vlasti i pro-vladinih tabloida. Glavni cilj hapšenja bio je zastrašivanje i obeshrabrivanje građana/ki od daljeg učešća u ekološkim protestima, a mehanizmi kojima se vlast koristi pokušaj su ograničavanja osnovnih građanskih sloboda i prava.
Par dana pre protesta, premijer Srbije Miloš Vučević je, u objavi na X platformi, vređao aktivistkinju grupe “Stav” Milu Pajić i optužio je da radi na “rušenju države” i da “najgore iznosi na račun srpskog naroda i naše otadžbine”. Ovakav nasilnički rečnik najdirektnije ugrožava bezbednost studentkinje, koja je zbog svog aktivizma više puta bila izložena i fizičkim napadima.
Ogroman broj ljudi koji je izašao na ulice kako bi se usprotivio projektu kompanije Rio Tinto, očigledno je zabrinuo vlast koja je rešila da se obračuna sa ekološkim aktivistima/kinjama svim sredstvima.
Više o ovim ali i drugim slučajevima koji su zabeleženi u prethodnom periodu, pogledajte u punom izveštaju ispod:
SLUČAJEVI KRŠENJA OSNOVNIH LJUDSKIH PRAVA U SRBIJI 2. AVGUST - 15. AVGUST 2024. GODINE